Cena vyšetření:

Těm, kteří si již dokázali pro sebe stanovit cenu svého zdraví a ohodnotit význam možnosti si je zachovat v neporušeném stavu, je určeno sdělení jak a za jakých podmínek je možné si prevenci a podporu léčení CCH zajistit.

Vyšetření hladiny Hcy v krvi s vyhodnocením v souladu s poznatky, které vyplynuly ze shrnutí a zobecnění poznatků o příčinách CCH a léčení komplikovaných případů se v CR a na Slovensku provádí zatím výhradně v Poradnách PCCH pod garancí MUDr. Karla Erbena.

Vyšetření není hrazeno ze zdravotního pojištění. K vyšetření se zájemce objednává sám. Vyšetření není zaměřeno na zkoumání a upřesňování jednotlivých obtíží, ale na určení velikosti poruchy nitrobuněčného metabolismu, která je jejich příčinou a na zjištění jak se porucha mění směrem k normálu po podání standardní dávky nedostatkových vitamínů. Výsledek se porovnává s údaji o zdravotním stavu, rozumí se o slábnutí a mizení původních obtíží. Hned v úvodu u všech a později znovu u osob, u nichž snížení Hcy není dostačující, se pátrá po známkách případných dědičných rysů rizik, které každý zájemce o vyšetření uvede do svého dotazníku.

Od 1.1.2014 byla stanovena cena vyšetření 1.250,-Kč (cena již zahrnuje odběr a rozbor krve ve smluvních laboratořích v hodnotě cca 700,-Kč) Kontrolní vyšetření po osmi týdnech se platí samostatně. Pacient tak neplatí jen za biochemické vyšetření, platí za celou poradenskou činnost (i za poskytnutí know-how, které jiná pracoviště zatím nejsou schopná poskytnout) včetně budoucích konzultací e-mailem a po telefonu.


Užitná hodnota stanovení hladiny Hcy v krvi k dnešním cenám.

Cenové úpravy, obvyklé směrem nahoru, jsou všem nepříjemné. Nechceme, aby vynucené zvýšení ceny za vyšetření Hcy a za doprovodnou činnost poradny umrtvilo zájem veřejnosti o tuto novou formu péče o zdraví. Ministerstvo zdravotnictví je pod tlakem lékařsko-farmaceutické lobby a proto odmítá novou péči zavést. Jediná šance na prosazení objevu příčiny CCH k širokému využívání toho času je, že se informace o Hcy budou zvolna šířit mezi lidmi. Nejlepší propagaci jména Hcy zabezpečují ti, kteří na vlastní kůži poznají rozdíl mezi standardní péči zdravotnictví a tím, co přináší snižování Hcy. Proto je třeba pár slov k ekonomickým souvislostem a k užitné hodnotě toho, co klient za své peníze získává.lékař

Tak, jako se zvýšení cen elektřiny, vody a pohonných hmot promítlo do nákladů na bydlení, do cen potravin a dalších výrobků, stejně poznamenává i ceny zdravotnických výkonů. Základní charakteristikou zvýšení ceny zdravotnických služeb je nová cena bodu v seznamu výkonů VZP. Nové ceny jsou ukazatelem, buď jak moc zdravotnické zařízení využilo situace ke zlepšení svého ekonomického výsledku, nebo jak zůstalo “slušné” a zvýšilo cenu jen o tolik, o kolik bylo nezbytné k pokrytí zvýšených nákladů.

Nemocnice Na Homolce a Fakultní nemocnice v Motole zvýšily hodnotu bodu na 4,-, resp. 3,- Kč. Při respektování, že cena služeb zdravotnického zařízení při odběru a zpracování vzorku se ustálila na poměru k ceně práce poradny zhruba 5 : 4, by byla celková cena za vyšetření + práce poradny v cenách Homolky 3.690,- Kč.

R.M.A.Centrum, které zároveň zajišťuje odběry vzorků a jejich vyšetření pro naše poradny, zvýšilo cenu bodu z 1,10 na 1,90 Kč. To umožňuje, aby konečná cena za vyšetření včetně práce poradny byla 1.600,- Kč. Dlužno poznamenat, že cena Homolky určitě lépe vyjadřuje skutečnou hodnotu práce poradny, tedy její užitnou hodnotu pro pacienta. Ale cenu uchovaného zdraví asi nejde vůbec vyčíslit. Málokdo si uvědomí, že pacientům naší poradny se dostává “know how”, které spolehlivě chrání před postižením řadou CCH. Téměř dokonalá je ochrana před nemocemi srdce a cév. U nádorů začne fungovat asi s tříletým odstupem, ale u jedinců z rizikových rodin je možné zvýšit její účinnost dalšími opatřeními. Know-how je použitelné i u léčení již nemocných s CCH a má charakter kauzálního léčení. Tímto postižením příčiny nemoci lze dosáhnout brzy trvalého efektu. Know-how léčení a prevence CCH ostatní zdravotnická zařízení neznají a neumějí je využívat. Nevyžívá je v plném rozsahu ani Homolka. Důvod, proč lékaři neumějí kauzálně léčit CCH a proč nedokáží zabezpečovat jejich účinnou prevenci, je vysvětlen v úvodním textu těchto www.

I tak, s přihlédnutím k informacím, které “změkčují” dopad inflace do našich služeb, si představujeme, o kolik těžší bude pro řadu lidí rozhodování, zda si mají péči postavenou na objevu příčiny CCH a na poznatcích o Hcy zaplatit. Přitom jde o relativně jednoduché rozhodování, v podstatě v duchu sloganu: “Je levnější nemocím předcházet, než je později málo úspěšně a draze léčit”. U CCH je platnost sloganu absolutní:

Do výpočtů rentability je třeba zahrnout tyto položky: kolik stojí pacienta jakákoli z CCH na poplatcích, doplatcích, případně úplatcích v případě, že ho jedna z těchto nemocí postihne; kolik ztratí na výdělku, nebo zisku z podnikání; kolik by byl ochoten zaplatit za to, aby se mu vyhnulo utrpení, které nemoc přináší. Nakonec, když zjistí, že to všechno, co s ním lékaři dělají, nevede k vyléčení a pochopí proč, odhodlá se zaplatit za využití poznatků o Hcy stejnou částku, jakou by zaplatil na začátku, ve chvíli, kdy v něm zvítězily úvahy typu: “Platím si spoustu let zdravotní pojištění, tak mám nárok, aby se o mě postarali, když onemocním.”

Člověk se tedy může řídit ve svém rozhodování buď podle jednorázové ceny ve vztahu k užitné hodnotě, nebo podle své chuti teď na něčem ušetřit a ono to všechno nějak dopadne. V případě CCH to jen velmi zřídka dopadá příznivě samo od sebe, ale o tom jsou tyto www. Mají poskytnout informace o tom jak je to vlastně se zdravím a jaká je účelná péče o jeho uchování. U rozumně uvažujících vyhrává užitná hodnota.